Zpravodajské agentury jako agenti globalizace

Oliver Boyd-Barrett

přeložila Klára Kuběnová

(Revue pro média č. 4 – PŘEKLAD)

ANOTACE
Oliver Boyd-Barrett se dlouhodobě věnuje studiu národních i mezinárodních zpravodajských agentur a vztahu mezi procesem globalizace a proměnou médií. V přeložené eseji Boyd-Barrett argumentuje, že zpravodajské agentury svou činností po roce 1980 přispívají k procesu národní konsolidace avšak současně také k procesu globalizace. Podle něj právě mediální agentury spoluvytvářejí moderní globální vědomí a jejich působení lze velmi dobře doložit. Boyd-Barrett hodnotí hlavní charakteristiky globálních agentur a popisuje důležité změny, které nastaly v jejich chování, vlastnictví i na mezinárodní scéně (např. pokles počtu důležitých tiskových agentur a nárůst televizních zpravodajských agentur). Autor také stručně shrnuje kritiku činnosti agentur, jejich působení ale sám vnímá převážně pozitivně.
V závěru Boyd-Barrett konstatuje, že zpravodajské agentury mají západní původ a jsou proto inspirovány západními zpravodajskými ideologiemi – globalizace je tak pro něj do značné míry westernizací, tedy prosazováním západních zájmů a hodnot.

 

CELÝ TEXT [PDF]
Text eseje je zde uložen ve formátu PDF. K jeho prohlédnutí potřebujete mít nainstalovaný Acrobat Reader, který si zdarma můžete stáhnout zde.

OLIVER VOYD-BARRETT
Profil autora naleznete zde.
 

<<Zpět

 

NAVRCHOLU.cz